İletişim Bilgileri

Rüzgar tulumu imalat 05427124354

  • Yetkili Kişi: faruk nergiz hamzaoğlu
  • Telefon numarası: +90 (542) 712-43-54
  • +90 (542) 712-43-54
  • MSN: ruzgartulumu@hotmail.com
  • Adres: necatibey cad.8/107 5.kat sıhhıye ankara, kızılay, Ankara, 06430, Türkiye

Çalışma Saatleri

Sitedeki güncellemeler

Havacılık ve Uzay Havaalanı Windsock Nasıl Yorumlanır

Havacılık ve Uzay Havaalanı Windsock Nasıl Yorumlanır

12.12.2016 00:00

Havacılık ve Uzay
Havaalanı Windsock Nasıl Yorumlanır
*Her havalimanında zamansız bir düzenleme olan windsock, pilotlar için önemli bilgiler sunmaktadır. Bir uçağın rüzgarın içine girmesi ve bir rüzgar ile iniş yapmaktan kaçınması gerekiyor. Buna ek olarak, tüm uçaklar, çapraz rüzgar bileşeninin belirli bir sınırının üstünde tehlikeli bir rüzgar hızı olan, en çok onaylanan çapraz rüzgar bileşenine sahiptir. Böyle olduğu gibi, bu önemli pilotlar windsock gibi – inmeden önce rüzgar hızı ve yönünü belirlemek için hızlı ve kolay bir yol var.

Çoğu rüzgar sopası, rüzgar hızı üç knottan daha fazla olduğunda kendisini rüzgara karşı yönlendirir. 15 knot ve daha büyük bir rüzgar hızında, rüzgar çorabı tamamen uzatılacak ve rüzgarın ters yönde ilerleyeceğini gösteriyor. (Rüzgâr ağzının konik ucu kuzeyi işaret ediyorsa rüzgâr güneyden gelmektedir.) Bu bilgi ile, rüzgar sancısı yarım uzatılırsa, rüzgar yaklaşık 7 knot olabilir.

At bazı kontrolsüz havaalanları ve havaalanı , windsock rüzgar ne yaptığını tek göstergedir. Çoğu havalimanında, otomatik hava durumu gözlem sistemi (AWOS) veya otomatik terminal bilgi sistemi (ATIS) bulunur; bunlardan herhangi biri, alanda bulunan bir anemometre veya sensörden bir rüzgar hızı ve yön verileri sunar. Rüzgar enerjisi verileri ile bağlantılı olarak, anemometrenin veya diğer sensörlerin yerini bilmek, sahadaki farklı yerlerde rüzgar yönünü ve hızını belirlemenize yardımcı olur.

Kaynak: FAA, AC-150 / 5345-27D*
Rüzgâr tulumu
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bir meydan rüzgâr tulumu
Rüzgâr tulumu; yüzey rüzgârının yönünü ve şiddetini tespit etmekte kullanılan, içi hava ile dolduğunda yere paralel konuma gelen ve rüzgâr içine dönen, kumaş vb. malzemelerden üretilmiş araç. Çoğunlukla rüzgârı karşılayan geniş bir ağzı ve rüzgârı serbest bırakan dar bir çıkışı bulunur. Başta hava meydanları olmak üzere rüzgâr yönünün ve şiddetinin önemli olduğu kimyasal tesisler ve otobanlar gibi pek çok yerde kullanılırlar. Bunun yanı sıra geleneksel nedenlerle veya çocuk oyuncağı olarak kullanılan rüzgâr tulumları da vardır.

Balık şeklindeki geleneksel Japon koinobori rüzgâr tulumları
Rüzgâr tulumları kolay seçilebilmesi için genellikle turuncu, kırmızı, turuncu-beyaz veya kırmızı-beyaz çizgili şekilde üretilirler. Rüzgârın çevresel faktörlerden etkilenmemesi için açık bir alana ve yüksek bir direğe asılmalıdırlar. Civardaki yapı ve diğer engellerden en az 25 m uzakta olmaları tavsiye edilir.[1]

Havacılıkta[değiştir | kaynağı değiştir]
Havacılıkta "yüzey rüzgârı" yerden 30 ft (10 m) yüksekliğe kadar olan rüzgârdır. Her hava meydanında en az bir adet rüzgâr tulumu bulunmak zorundadır.[2]

ICAO standartlarına göre meydan rüzgâr tulumları 3,6 m (12 ft) uzunluğunda ve geniş ağzı 0,9 m (36 inç) çapında olmalıdır.[1] Dar ve açık olan arka ucu 15 knot (28 km/sa) rüzgârda tam dik (yere tam paralel) konuma gelmesine imkan verecek genişlikte olmalıdır.[1] Asıldığı direk 6 m (20 ft) yüksekliğinde olmalıdır.[1] FAA'ya göre rüzgar tulumu en az 3 knot (5,6 km/sa) şiddetindeki rüzgârda rüzgâr içine dönebilmelidir.[1]

Meydan rüzgâr tulumları gece şartlarında da kullanılabilmeleri için dahilî veya haricî lambalarla aydınlatılabilirler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]
^ a b c d e What is the Best Height for a Wind Sock? Brighthub.com. Erişim: 10 Eylül 2012.
^ Pooley, Dorothy, ve Robert Seaman. The Air Pilot’s Manual 2: Aviation Law & Meteorology. 10. baskı. Shoreham, West Sussex: Pooley’s Air Pilot Publishing, 2011. sf 39.
Kategoriler: RüzgârHavaalanı altyapısıMeteorolojik alet ve ekipmanlar
windsock rüzgar gülü
rüzgar tulumu fiyat
rüzgar tulumu nasıl yapılır
rüzgar çorabı fiyatları
rüzgar tulumu fiyatları
rüzgar tulumu ölçüleri
rüzgar tulumu ne işe yarar
havaalanı rüzgar tulumu windsock yapımı
rüzgar tulumu