İletişim Bilgileri

Rüzgar tulumu imalat 05427124354

  • Yetkili Kişi: faruk nergiz hamzaoğlu
  • Telefon numarası: +90 (542) 712-43-54
  • +90 (542) 712-43-54
  • MSN: ruzgartulumu@hotmail.com
  • Adres: necatibey cad.8/107 5.kat sıhhıye ankara, kızılay, Ankara, 06430, Türkiye

Çalışma Saatleri

Sitedeki güncellemeler

yamaç paraşütü için windsock

12.12.2016 01:11

Windsock
From Wikipedia, the free encyclopedia
Not to be confused with Winsock.

Windsock
A windsock is a conical textile tube which resembles a giant sock. Windsocks typically are used at airports to indicate the direction and strength of the wind to pilots and at chemical plants where there is risk of gaseous leakage. They are sometimes located alongside highways at windy locations.

Wind direction is the opposite of the direction in which the windsock is pointing (note that wind directions are conventionally specified as being the compass point from which the wind originates; so a windsock pointing due north indicates a southerly wind). Wind speed is indicated by the windsock’s angle relative to the mounting pole; in low winds, the windsock droops; in high winds it flies horizontally.

Per FAA standards referenced below, a 15-knot (28 km/h; 17 mph) wind will fully extend the properly functioning windsock. A 3-knot (5.6 km/h; 3.5 mph) breeze will cause the properly functioning windsock to orient itself according to the wind.

Per Transport Canada standards: a 15-knot (28 km/h; 17 mph) wind will fully extend the wind sock, a 10-knot (19 km/h; 12 mph) wind will cause the wind sock to be 5° below the horizontal, a 6-knot (11 km/h; 6.9 mph) wind will cause the wind sock to be 30° below the horizontal.

At many airports, windsocks are lighted at night, either by flood lights on top surrounding it or with one mounted on the pole shining inside it.

Windsocks are also popular with children and can have bright and colorful designs. These windsocks are not particularly functional and are mostly for decoration. However, they can be used as a basic guide to wind direction and speed.
Windsock Solutions

Windsock shown with nighttime light
Internally Lighted Windsock for nighttime Systems is a leading provider of internally lighted, externally lighted, and non-lighted windsock systems throughout the world. Our excellence in engineering, innovative designs, craftsmanship, use of only the highest grade materials and components, and relendless pursuit for excellence sets us far apart from any other windsock systems on the market today. Our windsock systems are reliable, energy-efficient, and cost-effective. Simply stated our windsock systems are unsurpassed. When safety is a factor, demand the very best. Thousands worldwide have already entrusted our windsock systems for their safety and information needs.

wide range of windsock systems are ideal for giving a clear indication of wind direction and speed in all conditions. Our lighted windsock systems deliver superior visibility during the day, at night, and in low-visibility weather conditions. Our internally lighted windsock frames shine ultra-bright LEDs directly into the opening of the windsock giving the windsock a “glow in the dark” appearance for maximum visibility. Unlike many of our competitors who offer only external incandescent lighted windsock systems, our windsock frames offer brighter illumination while minimizing the glare and thus increasing visibility and safety. In addition, our LED lighting is more energy efficient and will provide years of virtually maintenance-free operation.Windsock Çözümleri

Gece aydınlatması ile gösterilen Windsock
 Nighttime Systems için dahili olarak Aydınlatılmış Windsock, tüm dünyada dahili olarak aydınlatılmış, harici ışıklı ve ışıksız windsock sistemlerinin lider sağlayıcısıdır. Mühendislikteki yenilikçilik, yenilikçi tasarımlar, işçilik, yalnızca en üst sınıf malzeme ve bileşenlerin kullanımı ve mükemmellik için isteksiz takip bizi bugün piyasadaki diğer tüm windsock sistemlerinden ayırıyor. Rüzgar türbini sistemlerimiz güvenilir, enerji açısından verimli ve düşük maliyetlidir. Basitçe belirtmek gerekirse windsock sistemlerimiz eşsizdir. Güvenlik bir faktör olduğunda, en iyisini isteyin. Dünya çapında binlerce kişi güvenlik sistemleri ve bilgi ihtiyaçları için windsock sistemlerini zaten emanet ettiler.

 Geniş rüzgar sörfü sistemleri, her koşulda rüzgar yönü ve hızının net bir şekilde belirtilmesi için idealdir. Aydınlatmalı rüzgâr sesi sistemlerimiz, gün boyunca, gece ve düşük görünürlükteki hava koşullarında üstün görüş sağlıyor. İç aydınlatmalı rüzgar maratonu çerçeveleri ultra parlak LED'leri rüzgâr ağzının açıklığına doğrudan parlıyor ve windsock'a maksimum görüş için "karanlıkta bir ışık" veriyor. Yalnızca harici akkor aydınlatmalı rüzgâr sesi sistemleri sunan rakiplerimizin aksine, rüzgarlık çerçevelerimiz parlamayı en aza indirirken daha parlak aydınlatma sunarken görselliği ve güvenliği arttırır. Ek olarak, bizim LED aydınlatma daha enerji verimli ve neredeyse bakım gerektirmeyen yıllarca çalışma sağlayacak.
Windsock
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Winsock ile karıştırılmamalıdır.

Windsock
Bir rüzgar enerjisi, dev bir çorabı andıran konik bir tekstil tüpüdür. Rüzgâr süngeri tipik olarak havalimanlarında, pilotların ve gaz kaçağı riski olan kimyasal fabrikalarda rüzgarın yönünü ve gücünü belirtmek için kullanılır. Bazen otoyolların yanında rüzgarlı bölgelerde bulunurlar.

Rüzgar yönü, rüzgar sesinin işaret ettiği yönün tersidir (rüzgar yönlerinin geleneksel olarak rüzgarın kaynaklandığı pusula noktası olduğu belirtilir; bu nedenle kuzey yönünde işaret eden bir rüzgar sesi, güney rüzgarını gösterir). Rüzgar hızı, montaj direğine göre windsock açısı ile gösterilir; Düşük rüzgarlarda windsock birlikleri sarkar; Yüksek rüzgarlarda yatay olarak uçuyor.

Aşağıda atıf yapılan FAA standartlarına göre, 15 kilometrelik (28 km / h; 17 mil / saat) rüzgar, düzgün çalışan rüzgâr ağzını tamamen uzatacaktır. 3 knot (5,6 km / s; 3 mph) esinti, düzgün çalışan rüzgar sıcağının kendisini rüzgara göre yönlendirmesine neden olacaktır.

Transport Kanada standartlarına göre: 15 knot (28 km / h; 17 mil / saat) rüzgar rüzgar çorapını tamamen uzatacaktır, 10 knot (19 km / sa; 12 mil / saat) rüzgar rüzgar çorapının 5 ° altına neden olacaktır Yatay, 6 knot (11 km / s; 6,9 mil / saat) rüzgar rüzgar çorasının yataydan 30 ° aşağıda olmasına neden olur.

Birçok havaalanlarında, rüzgar sopaları, gece boyunca, ya onu çevreleyen sel ışıkları ya da içinde parlayan kutup üzerine monte edilen ışıklarla aydınlatılır.

Windsocks, çocuklarla da popüler olup parlak ve renkli tasarımlara sahip olabilir. Bu rüzgar sancıları özellikle işlevsel değildir ve çoğunlukla dekorasyon amaçlıdır. Bununla birlikte, rüzgar yönü ve hızı için temel bir kılavuz olarak kullanılabilirler.